Рожден ден на Христо Ботев
Рожденият ден на Христо Ботев
==========================
Автор: Иван Серт, филолог-славист, публицист, гр.Одеса.
За одеската обществена организация Конгрес на българите в Украйна начело с Юрий Граматик 2013 г. започна символично, като надслов за родолюбивата й дейност:честването на 6 януари рождения ден на Христо Ботев; и тук няма значение на колко е години нашият велик Българин – той със своя героически живот придобива правото да живее вечно в сърцето на своя народ. На 6 януари времето беше мрачно и ръсеше като че ли лееше дребни, тихи и свещени сълзи всеки българин, живещ разпръснат из различни кътчета на нашета прекрасна и страдаща Земя.
Преди пет години по инициативата и със средствата на президента на Конгреса на българите в Украйна Юрий Граматик в Одеса беше открит паметник – бюст на Христо Ботев, който е следвал навремето във втората Одеска мъжка гимназия, на сградата на която отдавна вече има паметна плоча за този факт.
И от тогава, от 2008 г. вече стана традиция, всяка година на 6 януари(25 декември по стария стил – тъкмо по тази причина Ботев получава своето име Христо)) членовите на Конгреса на българите в Украйна и просто обикновени българи, живеещи в Одеса, идват при Ботев. Отначало Г-н Граматик каза встъпителна реч и откри митинга, а след това всеки желаещ държа кратка реч, рецитираха се ботевски стихове от учениците на неделното училище «Аз, Буки, Веди» и накрая се възлага огромна кошница цветя и всеки слага до подножието на паметника свои китки. На завършване си правим обща снимка за спомен.
Много трогателно изглеждше присъствието на академика Г-н Владимир Стоянов – той се отнася към ония българи, за които родолюбието живее тихо и яко в сърцето му без до го демонстратира и размахва като някой лицмери от родоюбието. А такива за съжаление има още…Още по – трогателно изгеждаше, че докторът на строителните науки дойде с дъщерята си и внука, което бележи една много важна приемственост на поколенията.
В своето изказване аз подчертах, че ние, които идваме при Ботев, без всякаква екзалтация потвърждаваме своето българско самосъзнание, като че ли правим пред Ботев една равносметка на своето духовно състояние – че не сме забравили своя род, живеейки в странство.
Също се изказа на митинга и Г-н Виталий Атанасов, историк и тв журналист.
Той е на мнение, че свободата, за която Ботев си е дал живота и до ден днешен не е постигната до края в България.
Две необикновено талантливи българки – поетеси, мои землячки, сестрите Мариана и Нина Чепразови рецитираха стиховите на Христо Ботев. Макар че непрекъснато валеше дребен дъжд и беше влажно и кишаво, но никой не усещаше неприветливото време и около паметника на Ботев цареше една топла и възвишена атмосфера. Всички се разотидоха в добро настроение и с особено душевно състояние.
В МЕХАНАТА